fakultet internet

 
 

 

 
 
   

 

IME I PREZIME : Dejan Ilić

RADOVI U MEĐUNARODNIM ČASOPISIMA

17

RADOVI SAOPŠTENI NA MEĐUNARODNIM SKUPOVIMA

79

REZULTATI U RAZVOJU OBRAZOVNO-NAUČNE OBLASTI

Pored naučnih radova u vodećim časopisima iz elektrohemije i brojnih publikovanih saopštenja, dr Dejan Ilić je autor i koautor 98 patenta , pretežno realizovanih u proizvodnji u nemačkoj kompaniji Varta.

Radovi i patenti dr Ilića spadaju u pionirske u oblasti metal-hidridnih baterija u formi tablete i laminatnoj formi, kao i litijumskih baterija u formi tablete koje se danas široko koriste u svetu za napajanje prenosnih elektronskih uređaja. Njegovo prvo vrlo poznato dostignuće je prva evropska litijumska baterija za pejsmejker (publikovana 1988 . ) čiji je rok trajanja 10 godina. U to vreme baterije za pejsmejker koje su se pravile u Americi su trajale najviše dve godine. Veliki dorinos poboljšanju kvaliteta i koeficijenta iskorišćenja nikl - hidridnih baterija dao je uvodeći nova tehnološka rešenja za njihovu proizvodnju. Litijumske baterije laminatne forme sa polimernim elektrolitom su jedno o njegovih novijih vrhunskih ostvarenja, sa velikim brojem primena u savremenim prenosnim elektronskim uređajima tipa „pametnih kartica”. Tesno povezano sa razvojem polimernih elektrolita tekla su istraživanja dr Ilića u oblasti katodnih interkalatnih materijala za litijumske izvore struje . Određen broj njegovih patenata odnose se na razvoj elektrohemijskih gasnih senzora za kiseonik i vlagu.

Počevši univerzitetsku karijeru kao docent na Univerzitetu Karlsruhe, profesor Ilić je bio gostujući profesor o d 2002. na Tehničkom Univerzitetu u Gracu, a 2006. na Univerzitetu u Beogradu, Fakultetu za fizičku hemiju, za poslediplomsku nastavu iz oblasti elektrohemije.

CITIRANOST NAUČNIH REZULTATA

70

NAPOMENA

Dr Ilić je dobitnik preko 10 međunarodnih nagrada strukovnih udruženja za inovacioni rad u oblasti hemijskih izvora struje. Inicijator je i učesnik međunarodnog projekta na razvoju litijumskih baterija između kompanije Varta i Fakulteta za fizičku hemiju.

 

 

 

© 2012 Univerzitet u Beogradu - Fakultet za fizičku hemiju