fakultet internet

 

 

 
 

Biološka hemija elemenata - fizičkohemijski aspekt

Specifikacija predmeta

Naziv predmeta Biološka hemija elemenata - fizičkohemijski aspekt
Šifra predmeta M13BHEFHA
Studijski program Master akademske studije fizičke hemije
Izborno područje
(modul)
Biofizička hemija
Vrsta i nivo studija Master akademske studije
Nastavnik
(za predavanja)
Ana D. Popović-Bijelić
Nastavnik / saradnik
(za vežbe)
Ana D. Popović-Bijelić
Nastavnik / saradnik
(za DON1)
Broj ESPB 7
Status predmeta
(obavezni / izborni)
izborni
Uslov Položeni ispiti iz predmeta Biološka hemija i Biofizička hemija 1
Cilj predmeta Cilj predmeta je da objasni ulogu metalnih jona u biološkim sistemima. Sadržaj predmeta je formiran tako da pokaže da strukture i funkcije svih biomakromolekula koji sadrže metalne jone zavise od hemijskih osobina tih elemenata, njihove veličine, tendencije da grade određene komplekse i njihovih redoks osobina. Predmet je koncipiran tako da integriše klasičan biohemijski pristup izučavanju ćelija i znanja iz neorganske i fizičke hemije sa ciljem boljeg razumevanje bioloških procesa. Saznanja koja će nastati kao rezultat nastave će moći da se iskoriste u istraživanjima koja se odnose na dizajn novih lekova koji deluju selektivno na specifične biomakromolekule, kao i u istraživanjima vezanim za biomarkere nekih oboljenja.
Ishod predmeta Student posle položenog ispita treba da ima razvijen multidisciplinarni pristup u proučavanju strukture i funkcije biomakromolekula.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava Hemijski sastav ćelije. Biohemijski sastav ćelije. Osnovne karakteristike kompleksa metalnih jona u biološkim sistemima. Metalni ligandi u biološkim sistemima. Natrijum, kalijum i hlor - održavanje osmotskog pritiska i elektrolitičke ravnoteže. Uloga magnezijuma u enzimima, u DNK i u hlorofilu. Magnezijum kao alosterični efektor. Funkcija i transport slobodnog kalcijuma u ćeliji, kompeticija između magnezijuma i kalciujuma. Funkcija slobodnog i vezanog cinka u enzimima. Ne-hem gvožđe u proteinima i enzimima, redoks reakcije. Diferi-kofaktori i gvožđe-sumpor kofaktori. Hem gvožđe u proteinima i enzimima. Funkcija mangana u enzimima. Redoks aktivnosti mangan-gvožđe i mangan-mangan dimetalnih kofaktora. Funkcija bakra u enzimima. EPR spektroskopija prleaznih metala - teorijski i praktični pristup. Metalni joni u biomakromolekulima kao meta za antikancer lekove.
Praktična nastava Primena EPR spektroskopije i UV/Vis spektrofotometrije u proučavanju strukture i funkcije različitih metaloproteina (metaloenzima).

Literatura

  1. The biological chemistry of the elements, J.J.R., Frausto da Silva & R.J.P. Williams, (2nd ed.) Oxford University Press 2001
  2. Biomolecular EPR spectroscopy, W.R. Hagen, CRC Press, Boca Raton, Fl, 2009.

Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine

Predavanja Vežbe DON1 Studijski istraživački rad Ostali časovi
3 2 10
Metode izvođenja nastave Predavanja, eksperimenti, seminarski rad

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze poena
aktivnost u toku predavanja 10
praktična nastava 20
kolokvijumi
seminari 20
Završni ispit poena
pismeni ispit 50
usmeni ispit

1 DON = Drugi oblici nastave.

 

 

© 2013 Univerzitet u Beogradu - Fakultet za fizičku hemiju