fakultet internet

 

 

 

Studijski program : Osnovne akademske studije fizičke hemije

Naziv predmeta: Uvod u fizičku hemiju životne sredine

Nastavnik: Ignjatović M. Ljubiša

Status predmeta: Izborni

Broj ESPB : 4

Cilj predmeta Da studente upozna sa naukama o životnoj sredini kao i mestu i primeni fizičke hemije u objašnjavanju pojava, procesa i zaštiti životne sredine.

Ishod predmeta
Student je osposobljen da razume povezanost i međusobnu uslovljenost fizičkohemijskih procesa u životnoj sredini, kao i razmenu materije i energije između sfera životne sredine. Takođe student je stekao znanja o izvorima i posledicama zagađivanja životne sredine kao i savremenim načinima za sprečavanje zagađivanja.

 

Sadržaj predmeta
Teorijska nastava Nauke o životnoj sredini i fizička hemija. Razmena materije i energije atmosfere, biosfere, antroposfere, geosfere i hidrosfere. Industrija i industrijski ekosistemi. Hidrosfera, karakteristike prirodnih voda. Gasovi u vodi. Prisustvo metala u prirodnim vodama. Poreklo, struktura i sastav atmosfere. Globalne promene u atmosferi: efekat staklene bašte i globalno zagrevanje, kisele kiše, destrukcija ozonskog sloja, fotohemijski smog, nuklearna zima. Geosfera: struktura, unutrašnji i površinski procesi. Uticaji hidrosfere, atmosfere i aktivnosti ljudi na geosferu. Principi industrijske ekologije: korišćenje materijala i enegije. Potrošni, obnovljivi i neuništivi materijali. Iscrpljivi, obnovljivi i neiscrpni izvori energije.

 Praktična nastava

 

Literatura
D.C. Veselinović, I.A. Gržetić, Š.A. Đarmati, D.A. Marković: Fizičkohemijski osnovi zaštite životne sredine – Stanja i procesi u životnoj sredini, Fakultet za fizičku hemiju, Beograd, 1995.

 

Broj časova aktivne nastave 3

Teorijska nastava:

1

Praktična nastava:

2

Metode izvođenja nastave Dva časa predavanja praćena su jednim časom diskusije studenata sa nastavnikom i međusobno o materiji koja je bila predmet predavanja. Posebno se stavlja akcenat na diskusije o aktuelnim događanjima u oblasti zaštite životne sredine

 

Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)

Predispitne obaveze

poena

 

Završni ispit

poena

aktivnost u toku predavanja

30

pismeni ispit

 

praktična nastava

 

usmeni ispit

40

kolokvijum-i

 

..........

 

seminar-i

30

 

 

 

 

 

© 2007 Univerzitet u Beogradu, Fakultet za fizičku hemiju